8 marca 2023 roku odbyła się kolejna edycja Dnia Kobiet organizowanego dla Pań w kryzysie przez fundacje: Serce Miasta i Daj Herbatę. Znów mieliśmy okazję do spotkania w klimacie siostrzeństwa, empatii i zwykłej radości w towarzystwie specjalistek-wizażystek. Działo się pięknie i energetycznie, ponownie były spektakularne metamorfozy – tylko popatrzcie na zdjęcia! Akcja ta nie zmienia systemowo sytuacji Pań w kryzysie, ale daje bezcenne wytchnienie od trudu ich codzienności, pozwala odrobinę w siebie uwierzyć i daje możliwość spotkania w życzliwym gronie – tu czasem rodzi się zmiana, która jest pierwszym etapem wychodzenia z kryzysu. Inicjatywa ta ma też na celu zwrócenie uwagi ,,lepszego świata” na jego uprzedzenia i często pogardę wynikającą z różnicy statusu, która w przypadku osób w kryzysie bezdomności jest szczególnie widoczna. Przełamujemy stereotypy i namawiamy na przyglądanie się sobie nawzajem, naszym historiom i doświadczeniom, na otwarte podejście do innej osoby.

Na zapleczu projektu praca z osobami w kryzysie bywa skomplikowana i pełna wyzwań. Nie zawsze jest kolorowa i piękna – jak nasza kampania organizowana na Dzień Kobiet w jej efekcie końcowym.

Dotykamy często trudnych historii. Staramy się dać paniom przestrzeń do zadbania o siebie, okazywania sobie zrozumienia i ciepła. Na co dzień widzimy ich problemy zdrowotne, co często ma przełożenie na wygląd.
Nie wszystkie kobiety w kryzysie i zagrożone nim mają stały dostęp do prysznica, nie wszystkie przebywają w warunkach sprzyjających higienie. Czasami widzimy stan, który nawet nas zaskakuje, mimo ogromnego doświadczenia jakie mamy w kontaktach z kobietami w kryzysie bezdomności. Dlatego nisko się kłaniamy osobom zaangażowanym w projekt – za to, że mamy do czynienia w tej pracy z zespołem, który zawsze wykazuje się szacunkiem i empatią wobec drugiej osoby. Pamiętajmy, że osoba w kryzysie, nawet w stanie dużego zaniedbania, pozostaje człowiekiem z jego podmiotowością.